Mercedes-Benz Actros Streamspace swapcontainersemitrailer "Talke"
Product number:
304979
Listprice:
34,50 €
Talke-models have been a fi xture in the Herpa program since the 1980s. Time and again serial and special models have been released. This time we release a very limited treat, a swap container semitrailer with Mercedes-Benz Actros StreamSpace cab, especially for well-sorted Herpa eXtra-retailers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.8 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Talke-models have been a fi xture in the Herpa program since the 1980s. Time and again serial and special models have been released. This time we release a very limited treat, a swap container semitrailer with Mercedes-Benz Actros StreamSpace cab, especially for well-sorted Herpa eXtra-retailers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.8 g |