Mercedes-Benz Actros Streamspace rigid tractor with light bars, metallic
Product number:
159777
Listprice:
16,00 €
The new Mercedes-Benz Actros with Streamspace driver’s cab is released as rigid tractor in gray-metallic with two chrome-plated light bars on the roof and on the bumper.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Mercedes-Benz Actros with Streamspace driver’s cab is released as rigid tractor in gray-metallic with two chrome-plated light bars on the roof and on the bumper.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |