Mercedes-Benz Actros StreamSpace jumbo box semitrailer “UPS”
Product number:
314244
Listprice:
39,95 €
In international traffic, the global parcel service company UPS also operates jumbo box semitrailers. Herpa realizes this one with a Mercedes-Benz Actros tractor unit in a one-time limited production run.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.5 g |
| Release Date | November/December 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In international traffic, the global parcel service company UPS also operates jumbo box semitrailers. Herpa realizes this one with a Mercedes-Benz Actros tractor unit in a one-time limited production run.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.5 g |
| Release Date | November/December 2021 |