Mercedes-Benz Actros Streamspace, interchangeable truck "riot police Mecklenburg Western Pomerania"
Product number:
098427
Listprice:
34,95 €
The riot police support the police and border guards in all matters. This swap body on a Mercedes-Benz chassis is primarily used to transport material (such as barriers).
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bereitschaftspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | silver/blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The riot police support the police and border guards in all matters. This swap body on a Mercedes-Benz chassis is primarily used to transport material (such as barriers).
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bereitschaftspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | silver/blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |