Mercedes-Benz Actros Streamspace fuel tank trailer "BP"
Product number:
159975
Listprice:
29,50 €
In Germany, all BP gas stations are managed under the ARAL label, in the rest of Europe however, the green-yellow stations are still very common. The Mercedes-Benz Actros with Streamspace driver’s cab is released as fuel tank trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BP |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Germany, all BP gas stations are managed under the ARAL label, in the rest of Europe however, the green-yellow stations are still very common. The Mercedes-Benz Actros with Streamspace driver’s cab is released as fuel tank trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BP |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76 g |
| Release Date | July/August 2012 |