Mercedes-Benz Actros Streamspace curtain canvas semitrailer "Ziegler Group" (Bayern / Plößberg)
Product number:
310260
Listprice:
37,95 €
The Ziegler Group, based in Eastern Bavaria, specializes in container and timber transports. The current Mercedes-Benz Actros with a curtain canvas semitrailer will be the first model to be released for this company. The conspicuous brown coloring of the vehicles is striking.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ziegler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.3 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ziegler Group, based in Eastern Bavaria, specializes in container and timber transports. The current Mercedes-Benz Actros with a curtain canvas semitrailer will be the first model to be released for this company. The conspicuous brown coloring of the vehicles is striking.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ziegler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.3 g |
| Release Date | May/June 2019 |