Mercedes-Benz Actros Streamspace chemical tank semitrailer "Hoyer"
Product number:
301213
Listprice:
29,50 €
Herpa releases a new model of the forwarder Hoyer from Hamburg with the current chemicals tank trailer and the new Mercedes-Benz Actros Streamspace tractor. The model complies with Hoyer’s current labeling and color guidelines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.7 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa releases a new model of the forwarder Hoyer from Hamburg with the current chemicals tank trailer and the new Mercedes-Benz Actros Streamspace tractor. The model complies with Hoyer’s current labeling and color guidelines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.7 g |
| Release Date | September/October 2012 |