Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 tank container semitrailer "DB Schenker"
Product number:
306911
Listprice:
39,95 €
DB Schenker is also worldwide active in the container transport area. Brown tank containers are used to transportresins of which Herpa realized a road transport with a Mercedes-Benz Actros Streamspace tractor and matching container chassis
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
DB Schenker is also worldwide active in the container transport area. Brown tank containers are used to transportresins of which Herpa realized a road transport with a Mercedes-Benz Actros Streamspace tractor and matching container chassis
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |