Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 Stöffelliner-Sattelzug „Peterburs“
Product number:
312011
Listprice:
42,95 €
The Peterburs transport and crane company is located in Rheda-Wiedenbrück near Gütersloh. As a transport service provider in the fields of road construction, structural engineering, and horticulture, its vehicles are on the road every day throughout Germany. Herpa realizes a Mercedes-Benz Actros with a Stöffelliner semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Peterburs |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green-orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.4 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Peterburs transport and crane company is located in Rheda-Wiedenbrück near Gütersloh. As a transport service provider in the fields of road construction, structural engineering, and horticulture, its vehicles are on the road every day throughout Germany. Herpa realizes a Mercedes-Benz Actros with a Stöffelliner semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Peterburs |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green-orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.4 g |
| Release Date | July/August 2020 |