Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 silo semitrailer "Eurobulk" (DK)
Product number:
305679
Listprice:
36,50 €
The forwarder Eurobulk with headquarters in Padborg, Denmark, is mainly specializing in Europe-wide transports of foodstuffs. After a DAF with chrome tank trailer Herpa now releases a Mercedes-Benz Actros with a 60 m³ silo trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eurobulk |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.8 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Eurobulk with headquarters in Padborg, Denmark, is mainly specializing in Europe-wide transports of foodstuffs. After a DAF with chrome tank trailer Herpa now releases a Mercedes-Benz Actros with a 60 m³ silo trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eurobulk |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.8 g |
| Release Date | March/April 2016 |