Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 Schmitz tipper semitrailer „Imgrund“
Product number:
313582
Listprice:
34,95 €
Not only silo trucks are on the road at the Imgrund shipping company in their daily business, also semitrailer trucks with dump bodies are used on a daily basis. Herpa will produce this Mercedes-Benz Actros with a Schmitz dump trailer in a one-time edition as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 62 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Not only silo trucks are on the road at the Imgrund shipping company in their daily business, also semitrailer trucks with dump bodies are used on a daily basis. Herpa will produce this Mercedes-Benz Actros with a Schmitz dump trailer in a one-time edition as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 62 g |
| Release Date | July/August 2021 |