Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 Lowliner refrigerated semitrailer "125 Jahre Zentis"
Product number:
308878
Listprice:
39,95 €
Zentis was established by Franz Zentis as colonial merchandise trade in Aachen 125 years ago. Today, more than 2,000 employees work for the company. The vehicle fleet almost only consists of lowliner semitrailers. This year, Herpa realized the Mercedes-Benz Actros with anniversary motif as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zentis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.8 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Zentis was established by Franz Zentis as colonial merchandise trade in Aachen 125 years ago. Today, more than 2,000 employees work for the company. The vehicle fleet almost only consists of lowliner semitrailers. This year, Herpa realized the Mercedes-Benz Actros with anniversary motif as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zentis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.8 g |
| Release Date | May/June 2018 |