Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 low boy curtain canvas semitrailer "Kieserling"
Product number:
302449
Listprice:
27,50 €
Since Herpa has premiered a miniature model of the forwarder Kieserling in the beginning of the 1980s, many vehicles were released for this collector’s series. Since the logistics company has slightly revised its logo, this lowliner semitrailer in the 1/87 scale is now released featuring the new design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kieserling EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since Herpa has premiered a miniature model of the forwarder Kieserling in the beginning of the 1980s, many vehicles were released for this collector’s series. Since the logistics company has slightly revised its logo, this lowliner semitrailer in the 1/87 scale is now released featuring the new design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kieserling EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Release Date | July/August 2013 |