Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 Goldhofer low boy semitrailer „STRABAG“
Product number:
314794
Listprice:
42,95 €
The second model at Herpa from the STRABAG fleet is a Mercedes-Benz Actros StreamSpace pulling a Goldhofer Allrounder semitrailer for transporting construction machinery. To load a construction machine, the inserts on the model of the semitrailer can be removed to use the wheel recesses.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The second model at Herpa from the STRABAG fleet is a Mercedes-Benz Actros StreamSpace pulling a Goldhofer Allrounder semitrailer for transporting construction machinery. To load a construction machine, the inserts on the model of the semitrailer can be removed to use the wheel recesses.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |