Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 curtainsider trailer "Oppel Ansbach"
Product number:
307376
Listprice:
39,95 €
Ansbach, where the headquarters of the forwarder Oppel with 35 long-distance trucks are, is located in the direct vicinity of the Herpa headquarters in Dietenhofen. Maybe due to this regional proximity several trucks of that company have already been realized. The series is now enhanced by a new Actros.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Oppel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.3 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Ansbach, where the headquarters of the forwarder Oppel with 35 long-distance trucks are, is located in the direct vicinity of the Herpa headquarters in Dietenhofen. Maybe due to this regional proximity several trucks of that company have already been realized. The series is now enhanced by a new Actros.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Oppel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.3 g |
| Release Date | May/June 2017 |