Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 `18 refrigerated semitrailer´"Oppel Ansbach"
Product number:
311663
Listprice:
39,95 €
The company Oppel from Ansbach provides the original for the Mercedes-Benz Actros StreamSpace ‘18 semitrailer with exterior cameras, the first of its kind at Herpa. The model is labeled with the anniversary logo of the shipping company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Oppel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.5 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company Oppel from Ansbach provides the original for the Mercedes-Benz Actros StreamSpace ‘18 semitrailer with exterior cameras, the first of its kind at Herpa. The model is labeled with the anniversary logo of the shipping company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Oppel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.5 g |
| Release Date | May/June 2020 |