Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.3 bulk silo semitrailer truck „Kleigrewe“ (Northrhine-Westphalia/Ennigerloh)
Product number:
316132
Listprice:
48,95 €
Since 1928, Gebr. Kleigrewe GmbH Co. KG has been on the road serving its customers. In the process, the family-owned company from Ennigerloh (North Rhine-Westphalia) has developed from a pure transport company to a forwarding and logistics company with around 100 employees. Every day, up to 200 units of cargo and part-load traffic are dispatched throughout Germany and neighboring countries. The fleet includes standard and mega semitrailers, swap body and articulated trucks and also silo special vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kleigrewe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 1928, Gebr. Kleigrewe GmbH Co. KG has been on the road serving its customers. In the process, the family-owned company from Ennigerloh (North Rhine-Westphalia) has developed from a pure transport company to a forwarding and logistics company with around 100 employees. Every day, up to 200 units of cargo and part-load traffic are dispatched throughout Germany and neighboring countries. The fleet includes standard and mega semitrailers, swap body and articulated trucks and also silo special vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kleigrewe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2023 |