Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.3 ADR silo semitrailer "Bothe-Schnitzius
Product number:
306331
Listprice:
39,95 €
Bothe Schnitzius is a transport company with more than 100 vehicles specializing in the transport of bulk materials. The current Mercedes-Benz Actros pulls aFeldbinder ADR silo trailer designed to transport dangerous goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bothe-Schnitzius |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.7 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Bothe Schnitzius is a transport company with more than 100 vehicles specializing in the transport of bulk materials. The current Mercedes-Benz Actros pulls aFeldbinder ADR silo trailer designed to transport dangerous goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bothe-Schnitzius |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.7 g |
| Release Date | September/October 2016 |