Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.3 ADR silo semitrailer "Alfred Talke"
Product number:
305716
Listprice:
39,50 €
New type! Herpa presents a new model of the forwarder Alfred Talke from Hürth. This time a new silo trailer for dangerous goods. The silo body was designed according to the original and also features the new leak protection in the rear.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Herpa presents a new model of the forwarder Alfred Talke from Hürth. This time a new silo trailer for dangerous goods. The silo body was designed according to the original and also features the new leak protection in the rear.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | May/June 2016 |