Mercedes-Benz Actros SLT low boy semitrailer "Regel"
Product number:
306027
Listprice:
49,95 €
The forwarder Regel from Baunatal near Kassel provided the original for a new low-loader semitrailer from Herpa. The new acquired Mercedes-Benz Actros SLT rigid tractor pulls a four-axle semi low-loader equipped with access ramps to transport construction machines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Regel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.2 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Regel from Baunatal near Kassel provided the original for a new low-loader semitrailer from Herpa. The new acquired Mercedes-Benz Actros SLT rigid tractor pulls a four-axle semi low-loader equipped with access ramps to transport construction machines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Regel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.2 g |
| Release Date | July/August 2016 |