Mercedes-Benz Actros SLT low boy semitrailer "Kahl Schwerlast"
Product number:
307871
Listprice:
49,95 €
The new Mercedes-Benz Actros SLT tractor of the heavy-load specialist Kahl from Moers is released as one-time edition in combination with a six-axle ballast trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100.1 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Mercedes-Benz Actros SLT tractor of the heavy-load specialist Kahl from Moers is released as one-time edition in combination with a six-axle ballast trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100.1 g |
| Release Date | March/April 2018 |