Mercedes-Benz Actros SLT low boy semitrailer "Hegmann Transit"
Product number:
304528
Listprice:
46,50 €
New type! One of the first customers of the new Mercedes-Benz Actros SLT is the transport company Hegmann Transit from Sonsbeck at the Lower Rhine near the border to the Netherlands.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hegmann Transit |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 50 mm |
| Weight | 119.9 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! One of the first customers of the new Mercedes-Benz Actros SLT is the transport company Hegmann Transit from Sonsbeck at the Lower Rhine near the border to the Netherlands.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hegmann Transit |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 50 mm |
| Weight | 119.9 g |
| Release Date | March/April 2015 |