Mercedes-Benz Actros SLT heavy-duty truck Max Wild
Product number:
312097
Listprice:
49,95 €
In the new design by Max Wild, the latest Mercedes-Benz Actros SLT tractor now also complements the Herpa range. This tractor with eight semitrailer-mounted axle lines is being produced in a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 114.6 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the new design by Max Wild, the latest Mercedes-Benz Actros SLT tractor now also complements the Herpa range. This tractor with eight semitrailer-mounted axle lines is being produced in a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 114.6 g |
| Release Date | September/October 2020 |