Mercedes-Benz Actros SLT Goldhofer low boy semitrailer "Bender"
Product number:
305341
Listprice:
49,50 €
The Freudenberg-based heavy-load company Bender operates the red-hot new Mercedes-Benz Actros as fouraxle rigid tractor. Four of these rigid tractors will be acquired altogether. The heavy vehicle pulls a ten-axle flat-bed trailer with vessel bed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 138.1 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Freudenberg-based heavy-load company Bender operates the red-hot new Mercedes-Benz Actros as fouraxle rigid tractor. Four of these rigid tractors will be acquired altogether. The heavy vehicle pulls a ten-axle flat-bed trailer with vessel bed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Bender |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 138.1 g |
| Release Date | November/December 2015 |