Mercedes-Benz Actros SLT ballast trailer "Paule"
Product number:
305747
Listprice:
35,71 €
Paule from Stuttgart, now managed in fourth generation, was established in 1918 and is one of the leading companies in the crane and heavy load industry. The new Mercedes-Benz Actros SLT is a new addition to the fleet and is realized with a six-axle ballast trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Paule |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Weinredmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Paule from Stuttgart, now managed in fourth generation, was established in 1918 and is one of the leading companies in the crane and heavy load industry. The new Mercedes-Benz Actros SLT is a new addition to the fleet and is realized with a six-axle ballast trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Paule |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Weinredmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | March/April 2016 |