Mercedes-Benz Actros S road sweeper "Waggershauser"
Product number:
157711
Listprice:
18,50 €
Next to construction vehicles and dumpers, the extensive fleet of Waggershauser also contains this Mercedes-Benz Actros S with sweeper setup to clean the streets in construction zones.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Waggershauser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Next to construction vehicles and dumpers, the extensive fleet of Waggershauser also contains this Mercedes-Benz Actros S with sweeper setup to clean the streets in construction zones.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Waggershauser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | January/February 2011 |