Mercedes-Benz Actros S road sweeper
Product number:
156295
Listprice:
16,00 €
Another useful addition to the red/silver construction vehicle fleet is this 2008 Mercedes Actros including road sweeper body of the special body manufacturer Schörling.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another useful addition to the red/silver construction vehicle fleet is this 2008 Mercedes Actros including road sweeper body of the special body manufacturer Schörling.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | July/August 2009 |