Mercedes-Benz Actros S container trailer "Hochtief"
Product number:
153409
Listprice:
23,00 €
The new container trailer (kinematics, containers and container supports are new developments) from the construction company Hochtief from Essen can’t be missed. The Actros S from Mercedes serves as tractor -the original was designed especially for building site operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new container trailer (kinematics, containers and container supports are new developments) from the construction company Hochtief from Essen can’t be missed. The Actros S from Mercedes serves as tractor -the original was designed especially for building site operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |