Mercedes-Benz Actros S ´08 transport container "fire brigade"
Product number:
090124
Listprice:
22,50 €
New type! A Mercedes-Benz Actros S in neutral fire engine design with yellow stripes is released with a new transport container. The container features one roller blind on each side as well as a beacon bar in the rear.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! A Mercedes-Benz Actros S in neutral fire engine design with yellow stripes is released with a new transport container. The container features one roller blind on each side as well as a beacon bar in the rear.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | July/August 2012 |