Mercedes-Benz Actros S 02 HLF 2000 "fire department"
Product number:
046732
Listprice:
16,00 €
Some Herpa fire department vehicles are not associated with any particular city. Therefore, they are perfect for modification and for those specializedin custom-made models. But even without any modification, these vehicles are highly attractive in combination with any other fire department models.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.5 g |
| Release Date | September/October 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Some Herpa fire department vehicles are not associated with any particular city. Therefore, they are perfect for modification and for those specializedin custom-made models. But even without any modification, these vehicles are highly attractive in combination with any other fire department models.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.5 g |
| Release Date | September/October 2005 |