Mercedes-Benz Actros S 02 HLF 2000 "Bremerhaven Fire department"
Product number:
091183
Listprice:
24,50 €
At the fire brigade Bremerhaven, the Ziegler superstructure of the HLF 2000, known from the MAN F 2000, was reconstructed on a Mercedes-Benz Actros S chassis. The model was reproduced with the corresponding writings.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the fire brigade Bremerhaven, the Ziegler superstructure of the HLF 2000, known from the MAN F 2000, was reconstructed on a Mercedes-Benz Actros S chassis. The model was reproduced with the corresponding writings.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | March/April 2014 |