Mercedes-Benz Actros S '02 dump truck
Product number:
150538
Listprice:
14,50 €
The four-axle trough dump truck is now available with the latest MB Actros cabin. The model is released in Herpa’s typical generic colors for construction vehicle: red and silver.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46.3 g |
| Release Date | September/October 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The four-axle trough dump truck is now available with the latest MB Actros cabin. The model is released in Herpa’s typical generic colors for construction vehicle: red and silver.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46.3 g |
| Release Date | September/October 2004 |