Mercedes-Benz Actros S 02 dump semitrailer "Schmitt Peterslahr"
Product number:
151696
Listprice:
17,00 €
Now comes the new Carnehl double-axle dump truck semitrailer, hauled by a triple-axles MB Actros L tractor, painted in the Schmitt Peterslahr colors. The new trailer appeals with its striking details, its dumpable payload and hinged swinging door.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmitt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.6 g |
| Release Date | November/December 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Now comes the new Carnehl double-axle dump truck semitrailer, hauled by a triple-axles MB Actros L tractor, painted in the Schmitt Peterslahr colors. The new trailer appeals with its striking details, its dumpable payload and hinged swinging door.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmitt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.6 g |
| Release Date | November/December 2005 |