Mercedes-Benz Actros Procabin Streamspace bulk semitrailer "Steinkühler"
Product number:
319188
Listprice:
47,95 €
The Steinkühler family business specializes in the transport of powdered and liquid products, primarily in the food sector. The owner-managed company offers complete transportation and logistics solutions. The company was founded in the mid-1970s. The brand new Mercedes-Benz Actros Procabin will soon be appearing on the market, pulling a silo semi-trailer in a slightly modified design from Steinkühler in Rheine.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.4 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Steinkühler family business specializes in the transport of powdered and liquid products, primarily in the food sector. The owner-managed company offers complete transportation and logistics solutions. The company was founded in the mid-1970s. The brand new Mercedes-Benz Actros Procabin will soon be appearing on the market, pulling a silo semi-trailer in a slightly modified design from Steinkühler in Rheine.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90.4 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |