Mercedes-Benz Actros M truck chassis with load handling system „Stuttgart fire department / MANV“
Product number:
049832
Listprice:
22,50 €
New type! A miniature model of the fire brigade Stuttgart is released with an all-new interchangeable tank. The transport container “MANV” is stocked for a “mass casualty incident”. Tractor is one of the fire brigade’s five Mercedes-Benz Actros.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Stuttgart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 76 x 155 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! A miniature model of the fire brigade Stuttgart is released with an all-new interchangeable tank. The transport container “MANV” is stocked for a “mass casualty incident”. Tractor is one of the fire brigade’s five Mercedes-Benz Actros.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Stuttgart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 76 x 155 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2012 |