Mercedes-Benz Actros M Schmitz deposit tipper "Weber / Stuttgart 21" (in cooperation with Märklin)
Product number:
310376
Listprice:
29,95 €
The concrete pump company Weber Betonpumpen from Austria is also involved in the transport of the Schmitz troughs on the Stuttgart 21 construction site. The Mercedes-Benz Actros M ‘08 will be released as a four-axle vehicle with a corresponding trough holder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.2 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The concrete pump company Weber Betonpumpen from Austria is also involved in the transport of the Schmitz troughs on the Stuttgart 21 construction site. The Mercedes-Benz Actros M ‘08 will be released as a four-axle vehicle with a corresponding trough holder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.2 g |
| Release Date | May/June 2019 |