Mercedes-Benz Actros M roll-off dump with loading crane "Hamburg fire department"
Product number:
090841
Listprice:
29,50 €
New type! The fire brigade Hamburg also provided an original for a three-axle swap body truck with loading crane. The strikingly designed Mercedes-Benz Actros M ´08 transports an AB-Rüst swap body behind the loading crane.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.2 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The fire brigade Hamburg also provided an original for a three-axle swap body truck with loading crane. The strikingly designed Mercedes-Benz Actros M ´08 transports an AB-Rüst swap body behind the loading crane.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.2 g |
| Release Date | September/October 2013 |