Mercedes-Benz Actros M roll-off container with loading crane "Feuerwehr Aachen"
Product number:
306188
Listprice:
32,95 €
The model features an articulated loading crane and a trough that can be put down. Details like the warning decals on the trough and the white signal bar over the radiator grill make the vehicle especially challenging in production.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.2 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The model features an articulated loading crane and a trough that can be put down. Details like the warning decals on the trough and the white signal bar over the radiator grill make the vehicle especially challenging in production.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.2 g |
| Release Date | September/October 2016 |