Mercedes-Benz Actros M roll-off container truck with crane "Bremen fire department"
Product number:
091305
Listprice:
29,50 €
The vehicle series of the fire brigade Bremen is continued with a Mercedes-Benz Actros with M-cab and a white-red AB-RD swap body comprising material for rescue services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.8 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicle series of the fire brigade Bremen is continued with a Mercedes-Benz Actros with M-cab and a white-red AB-RD swap body comprising material for rescue services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.8 g |
| Release Date | March/April 2014 |