Mercedes-Benz Actros M Meiller dump truck and trailer "Reinert"
Product number:
302159
Listprice:
24,50 €
The fleet of Reinert from Schleife includes many various vehicle configurations to meet all transport requirements. A Meiller tandem dumper like this Mercedes-Benz Actros is also part of the comprehensive fleet.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of Reinert from Schleife includes many various vehicle configurations to meet all transport requirements. A Meiller tandem dumper like this Mercedes-Benz Actros is also part of the comprehensive fleet.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Reinert Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |