Mercedes-Benz Actros M dumptrailer "Schmuttermair"
Product number:
301190
Listprice:
22,50 €
Schmuttermair, based in Dasing, Bavaria, does transports and earth moving. This Mercedes-Benz Actros half-round dump truck is elaborately designed with motifs on the dumps.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmuttermair |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.7 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Schmuttermair, based in Dasing, Bavaria, does transports and earth moving. This Mercedes-Benz Actros half-round dump truck is elaborately designed with motifs on the dumps.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmuttermair |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.7 g |
| Release Date | September/October 2012 |