Mercedes-Benz Actros M dump truck with Goldhofer TU3 "THW Clausthal-Zellerfeld"
Product number:
090216
Listprice:
32,50 €
In Clausthal-Zellerfeld, the THW operates this current Mercedes-Benz Actros with platform and a flat bed trailer mainly to transport a wheel loader.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.3 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Clausthal-Zellerfeld, the THW operates this current Mercedes-Benz Actros with platform and a flat bed trailer mainly to transport a wheel loader.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.3 g |
| Release Date | November/December 2012 |