Mercedes-Benz Actros M dump truck 6*6 Allrad
Product number:
157087
Listprice:
18,50 €
An important and striking new type was realized with this model: The 6x6 all-wheel chassis of the Mercedes-Benz M 08 will be premiered featuring a Kögel dump trough in Herpa’s red/silver construction vehicle series. The model will furthermore feature the new all-wheel rim on the front axle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
An important and striking new type was realized with this model: The 6x6 all-wheel chassis of the Mercedes-Benz M 08 will be premiered featuring a Kögel dump trough in Herpa’s red/silver construction vehicle series. The model will furthermore feature the new all-wheel rim on the front axle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48 g |
| Release Date | May/June 2010 |