Mercedes-Benz Actros M dump truck, 4 axle "Max Wild"
Product number:
301145
Listprice:
22,50 €
The transport and wrecker company Max Wild operates this Mercedes-Benz Actros M as heavy four-axle version with Meiller tipper trough. The model is a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport and wrecker company Max Wild operates this Mercedes-Benz Actros M as heavy four-axle version with Meiller tipper trough. The model is a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |