Mercedes-Benz Actros M dump semitrailer "Schmuttermair"
Product number:
302487
Listprice:
32,50 €
After a strikingly decorated 4-axle truck, the company from Dasing near Munich now had a dump semitrailer designed which is now released as one-time edition Herpa miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmuttermair |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.6 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a strikingly decorated 4-axle truck, the company from Dasing near Munich now had a dump semitrailer designed which is now released as one-time edition Herpa miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmuttermair |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.6 g |
| Release Date | September/October 2013 |