Mercedes-Benz Actros M changeable upright silo truck "Riwatrans"
Product number:
153782
Listprice:
22,00 €
The fleet of the forwarding company Riwatrans will be extended in the beginning of 2008 with two modern vehicles. Among them an Actros M with a standing silo and according, moveable tilt mechanism and a cement silo semitrailer with a Scania conventional tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 69 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of the forwarding company Riwatrans will be extended in the beginning of 2008 with two modern vehicles. Among them an Actros M with a standing silo and according, moveable tilt mechanism and a cement silo semitrailer with a Scania conventional tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 69 g |
| Release Date | January/February 2008 |