Mercedes-Benz Actros M cement truck
Product number:
151788
Listprice:
17,00 €
The fleet of Herpa construction vehicles is supplemented by this Mercedes Actros M concrete semitrailer. The triple-axle tractor hauls the concrete semitrailer all painted in the familiar and neutral red-silver construction vehicle colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of Herpa construction vehicles is supplemented by this Mercedes Actros M concrete semitrailer. The triple-axle tractor hauls the concrete semitrailer all painted in the familiar and neutral red-silver construction vehicle colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | January/February 2006 |