Mercedes-Benz Actros M 08 universal fire truck "Feuerwehr"
Product number:
048965
Listprice:
26,50 €
The series of neutrally colored fire engines is enhanced by the current Empl all-purpose fire engine. The model features yellow ornamental stripes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53.5 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of neutrally colored fire engines is enhanced by the current Empl all-purpose fire engine. The model features yellow ornamental stripes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53.5 g |
| Release Date | May/June 2011 |