Mercedes-Benz Actros M ´08 interchangeable ladder truck with crane "Hamburg airport fire department“
Product number:
091206
Listprice:
29,50 €
Its striking color scheme makes the swap body vehicle of the airport fire brigade Hamburg a genuine eye-catcher authentically realized with a loading crane and the AB-Rüst swap body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.9 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Its striking color scheme makes the swap body vehicle of the airport fire brigade Hamburg a genuine eye-catcher authentically realized with a loading crane and the AB-Rüst swap body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.9 g |
| Release Date | March/April 2014 |