Mercedes-Benz Actros LH with Goldhofer THP-SL low boy semitrailer with load "Kahl Schwerlast"
Product number:
302135
Listprice:
49,50 €
New type! New Goldhofer THP-SL center lines enhance the assortment of the heavy goods vehicles of Herpa. These new center lines were manufactured authentically with a smooth surface and dual tires. The model features a low-loader trailer with a big ocean box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 179.3 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! New Goldhofer THP-SL center lines enhance the assortment of the heavy goods vehicles of Herpa. These new center lines were manufactured authentically with a smooth surface and dual tires. The model features a low-loader trailer with a big ocean box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 179.3 g |
| Release Date | May/June 2013 |